Elegancki Styl Damski

Wydawać by się mogło, że moda była światem zarezerwowanym wyłącznie dla kobiet. Ich stroje uchodziły wyraz pozycji społecznej. Z drugiej strony kobiety z niecierpliwością czekały na zmiany w swoim ubiorze. W drodze ewolucji nastąpiły zmiany, które wyzwoliły kobiety z ucisku konserwatyzmu i konwenansów. Wiek XX to okres wojen oraz impulsów do stworzenia wizji kobiety wyzwolonej i pracującej. Warunki wojenne wymogły maksymalne uproszczenie ubioru oraz zwiększenie jego funkcjonalności. W sferze mody również było rewolucyjnie. Moda stała się najbardziej użytkowa w swojej historii. Kobiety zaczęły nosić męskie spodnie, marynarki, kamizelki i koszule. Powstawały pierwsze damskie kostiumy składające się z żakietów z klapami, paskiem oraz kloszowych spódnic midi. Te z założenia miały być proste i oszczędne. Kroje również straciły swoją ciężkość i stały się krótsze. Z uwagi na gwałtownie zmieniające się warunki gospodarcze zmniejszano w tym celu ubiory męskie. Lata 30 XX w. zaskoczyły powrotem do wąskich, podkreślonych talii. Moda miała wydawać się bardziej elitarna, choć wciąż funkcjonalna.
Panie zaczęły odważniej sięgać po spodnie, które stały się ich codziennym ubiorem. Nosiły je zwłaszcza gwiazdy. Wielkim wydarzeniem była premiera słynnego „Le smoking”, czyli pionierskiego projektu dwurzędowego garnituru damskiego. Kobiety zaczęły chętnie korzystać z przywileju jeszcze do niedawna zarezerwowanego tylko dla mężczyzn. Ówczesne damskie garnitury miały żywsze kolory, unikatowe faktury i modyfikacje kroju, nie będąc kalką modeli męskich. Cenione za wygodę, były chętnie włączane do ubioru dziennego, choć wciąż narażały panie na dezaprobatę ze strony mężczyzn. Damski kostium z dopasowanymi spodniami oraz skromną koszulą utrwalał się jako uniform każdej eleganckiej kobiety. Panie ceniły go za możliwość manifestu swoich poglądów. Współcześnie garnitur jest kojarzony z wielkimi kobietami świata polityki czy srebrnego ekranu. Dla odważnych kobiet nie lada gratką są czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a panie stawiające na minimalizm kochają eleganckie białe komplety idealnie nadające się na przyjęcia na świeżym powietrzu. Biznesową klasyką są zestawy w spokojnej kolorystyce czerni oraz granatu.
Przeglądając bieżące trendy warto zwrócić uwagę na propozycje polskich marek modowych. Przykładem tradycyjnego rozumienia elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta tworzy ponadczasowe kolekcje damskie i męskie z szacunkiem dla tradycji i wzorów mody polskiej. Wyróżnia je zwłaszcza subtelne podkreślenie atutów kobiecej sylwetki. Marka staje się świadomym spadkobiercą oraz kontynuatorem dziedzictwa mody damskiej. Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty już dziś!