Opryskiwacze rolnicze są jednym z podstawowych narzędzi, z których korzystamy w naszym gospodarstwie rolnym. Służą do starannego oraz skutecznego rozprowadzania substancji ochronnych na polach uprawnych, a przy ich zastosowaniu możemy wykonać opryski nawozów, pestycydów czy herbicydów.

Dobór odpowiedniego urządzenia wpływa na wydajne zarządzanie naszymi zasobami, ale również na właściwą ochronę roślin i wysokość plonów. W poniższym wpisie przyjrzeliśmy się bliżej opryskiwaczom polowym zawieszanym oraz ciąganym, by nasi czytelnicy mogli zapoznać się z różnicami pomiędzy maszynami.

Opryskiwacz polowy zawieszany czy ciągany – jaki wybrać?

Opryskiwacze rolnicze są kluczowym elementem wchodzącym w skład wyposażenia większości gospodarstw rolnych, dlatego przed ich zakupem warto, abyśmy dokładnie zapoznali się z rodzajami interesujących nas urządzeń. Zastanawiając się nad pytaniem, czy wybrać opryskiwacz polowy, czy zawieszany, powinniśmy mieć na uwadze model ciągnika, z którego aktualnie korzystamy, ale również nasze indywidualne preferencje.

Opryskiwacz ciągany, jak sama nazwa wskazuje, jest przez nas ciągnięty za traktorem bądź innym pojazdem rolniczym. Duża pojemność zbiornika na substancje ochronne sprawia, że maszyna zapewnia długi czas pracy, bez zbyt częstego uzupełniania znajdującego się w niej preparatu. W wyniku tego doskonale sprawdzi się, gdy dysponujemy dużym obszarem pól uprawnych.

Opryskiwacz zawieszany montujemy na tylnym zawieszeniu ciągnika. Urządzenie charakteryzuje się nieco większą zwrotnością niż modele ciągane, w związku z czym znakomicie nadaje się na pola o zróżnicowanej rzeźbie terenu.

Opryskiwacz polowy ciągany czy zawieszany – co wziąć pod uwagę przy wyborze maszyny?

W celu ochrony naszych upraw przed szkodnikami oraz chorobami warto, abyśmy skorzystali ze specjalistycznego sprzętu. Dlatego przed inwestycją w konkretną maszynę powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, dzięki którym wybór urządzenia stanie się zdecydowanie łatwiejszy.

Przede wszystkim przy zakupie opryskiwacza musimy kierować się pojemnością zbiornika na substancje ochronne. To kwestia, przekładająca się na wydajność przeprowadzanych przez nas prac, zatem należy dostosować ją do wielkości obszaru upraw. Gdy będzie zbyt mała, konieczne staną się częste przerwy na uzupełnianie preparatu, co w znaczącym stopniu wydłuży czas wykonywanych przez nas obowiązków.

Kolejnym istotnym punktem, którego nie możemy bagatelizować, jest wielkość pola oraz ukształtowanie terenu. Na większych, płaskich terenach znakomicie sprawdzą się opryskiwacze ciągane, natomiast mniejsze pola cechujące się zróżnicowaną powierzchnią wymuszają zastosowanie opryskiwaczy zawieszanych.

Ważnym aspektem jest koszt zakupu maszyny i dopasowanie go do zaplanowanego budżetu. To niezwykle istotne, by cena nadmiernie nie nadwyrężyła naszych finansów, dlatego przed inwestycją trzeba zastanowić się zarówno nad wydatkiem na samo urządzenie, jak i opłatami wynikającymi z serwisu oraz konserwacji, czy zakupem części zamiennych.

Opryskiwacz polowy zawieszany czy ciągany – jaki wybrać? Podsumowanie

Wybór odpowiedniego opryskiwacza wymaga od nas uwzględnienia kilku ważnych czynników, takich jak cena sprzętu i dostępny budżet, pojemność zbiornika na środki ochrony roślin, a także ukształtowanie terenu. Na równomiernych, dużych polach możemy wykorzystać opryskiwacz ciągany, natomiast na obszarach o nierównomiernej powierzchni zdecydowanie lepiej sprawdzi się model zawieszany.

Więcej na stronie https://www.warzywapolowe.pl/

Rekomendowane artykuły